Ksamil wielka miłość - legenda o powstaniu Ksamilu

Ksamil legenda o powstaniu Ksamilu

Wielka miłość Heksa + Amil = Ksamil

Dawno, dawno temu kaczka z jeziora Butrint Heksa i Amil konik morski z Morza Jońskiego szaleńczo się w sobie zakochali. Ich wielki dramat polegał na tym, że nie mogli ze sobą żyć, ponieważ żyli w dwóch różnych siedliskach, Hexa w jeziorze i Amil w morzu. Amil wraz z innymi konikami morskim podejmuje wyprawę i budują kanał, aby połączyć morze z jeziorem. Od tej pory Heksa i Amil są razem i tak narodził się Ksamil.

Ksamil wakacje 2024

Jak faktycznie powstał Ksamil

W latach 30. XX wieku w okolicach Ksamil znajdowały się nieliczne zabudowania rolnicze i wille powstałe podczas panowania Włoch w Albanii. Pod koniec II wojny światowej po przejęciu władzy w Albanii przez komunistów półwysep na którym leży Ksamil stał się terenem startegicznym - na wzgórzach powstała baza marynarki mająca kontrolować ruch morski w cieśninie Korfu.

Komunistyczny dyktator Enver Hoxha ddwiedził rejon obecnego Ksamil trzykrotnie w 1959, 1966 i 1978 roku. To on zdecydował o powstaniu wioski Ksamil jako miejsca zamieszkania pracowników państwowego gospodarstwa owocowego Saranda, które miało się specjalizować w produkcji owoców cytrusowych i oliwek. Plan stworzenie od podstaw osady rolniczej przy pomocy młodych ochotników uczyniło Ksamil jednym z sztandarowych projektów komunistycznego reżimu. W ten sposób powstala nowa wioska z 150 rodzinami, które przybyły ze wszystkich zakątków Albanii. Przygotowało 370 hektarów ziemi pod uprawy, zasadzono ponad 103 000 drzewek pomarańczowych, cytrynowych i oliwnych.

Wycieczki fakultatywne z Ksamilu

Podczas wypoczynku w Ksamilu i Sarandzie jest możliwość wykupienie - u naszych rezydentów - wycieczek fakultatywnych do pobliskich atrakcyjnych miejsc: Ksamil wycieczki fakultatywne .

Plaże w Ksamilu

Ksamil to kilkanaście malowniczych plaż, zobacz zdjęcia tych najpiękniejszych: Ksamil plaża Bora Bora