Albania - gdzie jechać na wakacje - kierunki podróży

Albania gdzie na wakacje 2024
Gdzie warto jechać do Albanii 
Kierunki podróży, kurorty albańskie
Urlop nad Morzem Jońskim?

Albania - gdzie na wakacje lecieć samolotem

Ksamil Albańskie Karaiby

W przypadku wczasów samolotem organizowanych przez biuro podróży mamy do wyboru 3 kierunki (2 lotniska docelowe: Tirana i grecka wyspa Korfu):

Durres Golem i Mali Robit przelot do Tirany, transfer trwa niecałą godzinę

Vlora przelot do Tirany, transfer trwa ok. 2,5-3 godziny

Saranda i Ksamil przelot na wyspę Korfu, przeprawa promowa i transfer autokarem trwa ok. 3 godziny. Szczegóły oraz linki do ofert poniżej.

Poszukujesz najlepszej dla siebie oferty w Albanii...
Zastanawiasz się czy na pewno urlop w Albanii to dobry pomysł...
Wahasz się który hotel wybrać...
Rozmyślasz czy na pewno Albania jest piękniejsza od Chorwacji czy Czarnogóry...
Zadzwoń do nas 795579203
Nasi zaufani eksperci chętnie pomogą Ci w wyborze oferty!

Albania - gdzie pojechać autokarem na wczasy?

W wariancie wczasów autokarem zorganizowanych przez biuro podróży mamy 2 kierunki:

Saranda i Ksamil - przejazd autokarem z Katowic nad Morze Jońskie trwa ok. 28 godzin

Vlora - przejazd autokarem z Katowic do Vlory trwa ok. 26 godzin

Wycieczki fakultatywne

W przygotowaniu strona z ofertą wycieczek organizowanych dla naszych wczasowiczów wypoczywających w/w kurortach. Albańskie MUST BE: Tirana, Kruja, Berat, Jezioro Szkoderskie, Szkodra, Jezioro Koman, wycieczka do Macedonii nad Jezioro Ochrydzkie, Gjirokastra i Blue Eye (Błękitne Oko), Permet, Jeep Safari, wycieczki do greckiej Pargi i na wyspę Korfu

Gdzie najlepiej pojechać autem na wakacje do Albanii

Podróż do Albanii samochodem będzie atrakcyjną cenowo i poznawczo wyprawą. Będąc w pełni niezależni możemy pojechać w dowolny zakątek Albanii. Oprócż wspomnianych wcześniej miejsc (Durres, Volra, Saranda czy Ksamil) proponujemy kilka nadmorskich miejscowości:

Himara (Himarë) miejscowość położona pomiędzy Vlorą (76 km) a Sarandą (53 km) oraz pobliska albańska perełka Dhermi (Dhërmi); więcej informacji poniżej.

Shengjin najbardziej na północ wysunięty kurort w Albanii z piaszczystymi plażami (64 km "nad" Durres); niedaleko znajduje się rezerwat Kune Vain i Jezioro Szkoderskie. W linii prostej do czarnogórskiej wysepki Bojana jest zaledwie 10 km, natomiast trasa do pobliskiego Ulcinja to już dystans 80 km.

Saranda i Ksamil wakacje nad Morzem Jońskim

Saranda wczasy All Inclusive

Najładniejszym kurortem albańskim jest Saranda położona nad morzem Jońskim vis a vis greckiej wyspy Korfu, oddalonej jedynie 10 km od lądu. Przepięknie położona na skalistych stokach Saranda była atrakcyjnym punktem strategicznym i miała burzliwą historię. Nazwa miasta pochodzi od bizantyjskiego klasztoru Agioi Saranda „Czterdziestu Świętych”. Pod panowaniem osmańskim zwana była jako Aya Sarandi, a następnie Sarandoz. Zamek Lekursi został zbudowany w 1537 r przez sułtana Sulejmana Wspaniałego. Będąc pod wpływami weneckimi pojawiała się pod włoską nazwą Santi Quaranta. W XX wieku Saranda była dwuktronie okupowana przez Włochy oraz dwa razy była w graniach Grecji.

Najwyższym punkt Sarandy jest wzgórze z ruinami zamku Lekursi (Kalaja e Lëkurësit), skąd roztacza się wspaniały widok na morze Jońskie, wyspę Korfu i góry. Zamek Lekursi wzniesiono w XVI wieku za panowania Sułtana Sulejmana Wspaniałego. Podziwiając spektakularne widoki na Satandę, Morza Jońskiego i wyspę Korfu można delektować się albańskimi specjałami w restauracji z tarasem widokowym.

Pobliski Ksami to urocza, dynamicznie się rozwijająca "wioska" z licznymi piaszczystymi i żwirkowatymi plażami, z najsłynniejszą Bora Bora. "Albańskie Karaiby" z wieloma zatoczkami i pięknym wysepkami w pełni zasługują na tą nazwę.

=========================================

Zarezerwuj wakacje All Inclusive w Sarandzie: Saranda wakacje All Inclusive

Wczasy w rajskim Ksamilu: Ksamil wakacje

Zobacz wspaniałe plaże w Ksamilu; Bora Bora, Paradise, Cubana i wiele innych: Ksamil plaże.

==============================================

Durres wakacje All Inclusive nad Adriatykiem

Durres centrum okolice Ushtari i Panjohur i  Sculpture rodon monument

Najpopularniejszym albańskim kurortem jest Durres, które wraz z sąsiednim Golem i Mali Robit rozciąga się wzdłuż Adriatyku na długości ponad 20 km. Durrës to drugie co do wielkości miasto, liczy ponad 200 tys. mieszkańców.

Durres położony jest w północnej Albanii, 60 km do granicy z Czarnogórą, niedaleko Tirany (35 km). Ciekawostką jest fakt że Durrës prz 6 lat był stolicą Albanii w latach 1914 - 1920. Durrës jest również najważniejszym portem w kraju, jest połączony z Włochami: Bari, Ancona i Triest oraz ze Słowenią. Założony w 627 p.n.e. roku Durres obfituje w budowle z okresu starożytności oraz średniowiecza, m.in. wielki amfiteatr rzymski, ruiny Starego Rynku w centrum miasta i łaźnie rzymskie. Durres to mnóstwo knajpek z przepyszną albańską kuchnią, unikalna atmosfera oraz oczywiście piaszczyste plaże.

Wczasy All Inclusive w Durres:
Durres hotele All Inclusive

Himara, Dhërmi Porto Palermo, plaże Llamani i Gjipe, Jaskinia Piratów

Porto Palermo Himara

Nadmorskie miasteczko Himara położone pomiędzy Vlorą (76 km) a Sarandą (53 km) w malowniczej scenerii gór Llongara i morza Jońskiego. Himara założona została przez Greków i to społeczność grecka stanowi wększość mieszkańców. Charakterystyczną cechą krajobrazu są wysokie wzniesienia Gór. Himara to spokojna miejscowość wypoczynkowa, popularna wśród Albańczyków, Greków i Włochów. Dominują plaże drobno kamieniste lub żwirowe, w tym słynna plaża Llamani

plaża Llamani Himara

Porto Palermo to półwysep ze słynną twierdzą Alego Paszy (zwaną również Panormos lub po prostu Porto Palermo) oraz uroczymi zatoczkami z niewielkimi plażami (uwaga: dużo jeżowców). Z okazałej  twierdzy można podziwiać obłędne widoki. W roku 2014 Porto Palermo znalazło się na pierwszym miejscu wśród 15 nieodkrytych europejskich miejsc wg serwisu HuffPost

Dhërmi niedalko Himary to wioska wspaniale położona na wzgórzach Gór Cerauńskich, na wysokości około 200 metrów.

W Dhermi jest kilka przepięknych plaż; w samym miasteczku jest najdłuższa i szeroka żwirowa plaża kończąca się skałami, dalej jest Jaskinia Piratów (Shpella e Pirateve) do której można dostać się jedynie kajakiem lub motorówką,Tajemnicza historia Jaskini Piratów i niezwykłe piękno natury przyciągają wielu turystów.

plaża Gjipe niedaleko Dhermi

Dalej na południe jest kolejny albański cud - kanion i plaża Gjipe. Plaża Gjipe jest cudownie położona przy ujściu kanionu, w niewielkiej zatoczce otoczonej masywem skalnym. Wszyscy miłośnicy Albanii są zgodni, że jest to najlepsza i najpiękniej położona dzika plaża w Albanii do której można dotrzeć pieszo, drogą morską lub autem z napędem 4x4.

Nasze albańskie filmiki
Czy pomogą w wyborze kierunku podróży na wakacje 2024?

Saranda wczasy All Inclusive 3 plaże, lounge bar, znakomite drinki

wakacje w Ksamilu widok z tarasu restauracji Guvat

Plaża hotelu Max Royal G Durres/Mali Robit

Tirana Pogradec

pomnik największego albańskiego bohatera narodowego Skanderbega w Tiranie

Stolica Albanii jest doskonałym punktem wyjścia dla wielu turystów odkrywających "Państwo Orłów"; w Tiranie znajduje się kilka turystycznych miejsc MUST BE: XVIII-wieczny meczet Et'hem Bey, Plac Skanderbega, Narodowe Muzeum Historyczne. W centrum Placu Skanderbega znajduje się pomnik największego albańskiego bohatera narodowego Skanderbega (w języku albańskim Gjergj Kastrioti Skënderbeu).

Pogradec położony nad brzegiem Jeziora Ochrydzkiego na wschodzie kraju. Jezioro Ochrydzkie jest najgłębszym jeziorem na Bałkanach i podczas gdy macedońska strona jeziora jest bardziej popularna, wybrzeże Albanii jest zdecydowanie ładniejsze (to oczywiście opinia każdego Albańczyka). Pogradec słynie z bogatego folkloru, a Festiwal Teatrów Lalek to jciekawe wydarzenie w turystycznym kalendarzu Albanii. Niedaleko jest do Parku Narodowego Shebenik-Jablanice.

Czy warto pojechać na wczasy do Albanii? oczywiście, że TAK

Po przedstawieniu najciekawszych zakątków Albanii nie ma już wąpliwości, że pytanie "czy warto pojechać na wczasy do Albanii" jest pytaniem retorycznym.